Royal Range Delux Series RDR-2G12 Gas Range 24-Inch Restaurant
Royal Range RDR-2G12 Range, 24" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-2G12 is a 24-inch gas range designed for restaurant use. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 12-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The range is constructed with a fully welded frame, stainless steel burner box, and includes a space saver oven. It is equipped with manual controls and a stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate.
Specifications
- Weight: 420.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 56.50 x 32.00 in
- Total BTU: 107,000
- Griddle Burners: 1 per 12" at 20,000 BTU/hr
- Open Burners: 2 at 30,000 BTU/hr each
The RDR-2G12 features a fully welded frame with 1,200°F mineral wool insulation for enhanced durability.
Applications
- Cooking various dishes in restaurant kitchens
- Griddling breakfast items in diners
- Baking and roasting in commercial kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 24", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 12" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, space saver oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 107,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G12 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 420.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 24.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 32.00 |
| Base | (1) space saver oven |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 12" griddle |
|
|
