Royal Range Delux Series RDR-2G24 Gas Range 36-Inch Restaurant
Royal Range RDR-2G24 Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-2G24 is a 36-inch restaurant gas range designed for commercial kitchens. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate on the left side. The range is constructed with an all stainless steel burner box and a fully welded frame, insulated with 1,200°F mineral wool for durability and safety. The standard oven includes a safety valve and is equipped with 12" x 12" cast iron grates.
Specifications
- Weight: 630.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 32.00 in
- Total BTU: 135,000
- Gas Type: Natural or LP
- Oven Burner: 35,000 BTU/hr
- Open Burners: 2 at 30,000 BTU/hr each
- Griddle Burners: 2 at 20,000 BTU/hr each
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 36", (2) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate on left, manual controls, standard oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 135,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 630.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 32.00 |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven |
|
|
