Royal Range RDR-2G48-CC Gas Restaurant Range 60-Inch
Royal Range RDR-2G48-CC Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-2G48-CC is a gas restaurant range designed for commercial kitchens. It features a 60-inch width with two 30,000 BTU lift-off top burners and a 48-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The range is equipped with manual controls and includes two convection ovens. The construction includes a fully welded frame with 1,200°F mineral wool insulation, stainless steel front, sides, valve cover, and kickplate, along with an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Weight: 1245.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 40.50 inches
- Total BTU: 200,000
- Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
- Convection Oven Voltage: 120 V, 50/60 Hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing meals in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 60", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 48" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) convection ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 200,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G48-CC |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1245.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 40.50 |
| Base | (2) convection ovens |
| Control Type | manual controls |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Top | (2) open burners, (1) 48" griddle |
|
|
