Royal Range Delux Series RDR-2G48 Gas Range 60-Inch Restaurant
Royal Range RDR-2G48 Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-2G48 is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 48" griddle with a 3/4" thick grill plate. The unit includes manual controls and two standard ovens. The construction includes 12" x 12" cast iron grates and an all stainless steel burner box. It is built with a fully welded frame and 1,200°F mineral wool insulation for durability and safety.
Specifications
- Model: RDR-2G48
- Weight: 1120.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 32.00 in
- Total BTU: 210,000
- Gas Type: Natural or LP
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel and resort kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty applies to all equipment that has been unaltered, properly installed, and maintained. It covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 60", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 48" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 210,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G48 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1120.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 32.00 |
| Control Type | manual controls |
| Base | (2) standard ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 48" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
