Royal Range Delux Series RDR-2G60 Gas Range 72-Inch Restaurant Size
Royal Range RDR-2G60 Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-2G60 is a 72-inch gas range designed for restaurant use. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 60-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The unit includes manual controls and two standard ovens. The range is constructed with a fully welded frame, 1,200°F mineral wool insulation, and an all stainless steel burner box. It also has a stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Weight: 1280.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 32.00 in
- Total BTU: 230,000
- Gas Type: Natural or LP
- Open Burners: 2 at 30,000 BTU/hr each
- Griddle Burners: 5 at 20,000 BTU/hr each
- Oven Burners: 35,000 BTU/hr each
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty** Royal Range of California (hereafter referred to as Royal) limited warranty applies to all equipment that has been unaltered, properly installed and maintained in accordance with national and local codes and in accordance with the Royal installation/operations manuals. NOTE: 2-year limited warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 60" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 230,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-2G60 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1280.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 32.00 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 60" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (2) standard ovens |
|
|
