Royal Range Delux Series RDR-4G24-126C Gas Range 48-Inch Restaurant
Royal Range RDR-4G24-126C Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range RDR-4G24-126C is a 48-inch gas range designed for restaurant use. It features four 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes a convection oven and an open storage base, with manual controls for precise operation. Constructed with an all stainless steel burner box and a fully welded frame, it is insulated with 1,200°F mineral wool for safety and efficiency.
Specifications
- Weight: 905.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 190,000
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and frying on the griddle in catering services
- Baking and roasting in the convection oven for commercial food preparation
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 48", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, (1) convection oven and open storage base, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 190,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-4G24-126C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 905.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) convection oven, (1) cabinet |
| Top | (4) open burners, (1) 24" griddle |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
