Royal Range Delux Series RDR-4G36-CC Gas Range 60-Inch Restaurant Size
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Royal Range Delux Series RDR-4G24-126C Gas Range 48-Inch Restaurant
Royal Range Delux Series RHEF-75-2-DM Fryer Gas Multiple Battery
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RDR-4G36-CC Range, 60" Restaurant, Gas
Specifications
  • Weight: 1235.00 lbs
  • Dimensions: 60.00 x 56.50 x 40.50 in
  • Total BTU: 240,000
  • Gas Type: Natural or LP
  • Electrical Requirements: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
The range includes a 3/4" thick grill plate and 12" x 12" cast iron grates.
Applications
  • Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
  • Grilling and baking in commercial food service operations
  • Preparing meals in catering services
Certifications
NSF Certified
Warranty
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 60", (4) 30,000 BTU lift off top burners, 36" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) convection ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 240,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF
Brand Royal Range
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/35313/image_1920?unique=f5c1500
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU RDR-4G36-CC
Brand Royal Range
Weight 1235.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 56.50 x 60.00 x 40.50 inches
Height 56.50
Width 60.00
Depth 40.50
Vent backriser with hi-shelf
Base (2) convection ovens
Control Type manual controls
Plate Thickness .750" = 3/4"
Top (4) open burners, (1) 36" griddle