Royal Range Delux Series RDR-4G48-CC Gas Range 72-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RDR-4G48-CC Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series Model RDR-4G48-CC is a gas-powered restaurant range designed for professional kitchens. It features a 72-inch width with four 30,000 BTU lift-off top burners and a 48-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The unit is equipped with manual controls and includes two convection ovens. The construction includes a fully welded frame with 1,200°F mineral wool insulation and stainless steel components, ensuring durability and safety.
Specifications
- Weight: 1380.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 255,000
- Convection Oven Voltage: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right-hand rear
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food preparation areas
- Utilizing convection ovens for even baking in catering services
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Two-year limited warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 72", (4) 30,000 BTU lift off top burners, 48" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) convection ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 255,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-4G48-CC |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1380.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 40.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (2) convection ovens |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) open burners, (1) 48" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
