Royal Range Delux Series RDR-6G12 Gas Range 48-Inch Restaurant
Royal Range RDR-6G12 Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series Model RDR-6G12 is a 48-inch gas range designed for restaurant use. It features a fully welded frame with a lifetime warranty and is constructed with an all stainless steel burner box. The range includes six open burners and a 12-inch griddle, providing a total BTU output of 174,000. It is equipped with two space saver ovens, each capable of accommodating full-size sheet pans, and includes manual controls for precise cooking.
Specifications
- Weight: 820.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 174,000
- Open Burners: 6
- Griddle Burners: 1
- Gas Type: Natural or LP
- Gas Connection: 3/4" NPT on the right hand rear
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and frying on the griddle in commercial food establishments
- Baking and roasting in space saver ovens in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor are covered for the first year, and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 48", (2) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 12" griddle, 3/4" thick plate on left, manual controls, (2) space saver ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 174,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-6G12 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 820.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 31.50 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) open burners, (1) 12" griddle |
| Base | (2) standard / space saver ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
