Royal Range Delux Series RDR-6G24 Restaurant Range 60-Inch Gas
Royal Range RDR-6G24 Range, 60" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series Model RDR-6G24 is a gas range designed for restaurant use. It features a robust construction with stainless steel components, including the front, sides, valve cover, and kickplate. The range includes six 30,000 BTU lift-off top burners and a 24" griddle with a 3/4" thick grill plate. It also comes equipped with two standard ovens, providing versatile cooking options for commercial kitchens.
Specifications
- Weight: 1085.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 290,000
- Open Burners: 6
- Griddle Burners: 2
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
(QUICK SHIP) (CONTACT YOUR LOCAL DISTRIBUTOR FOR SPECIAL PRICING) Delux Series, Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 24" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 290,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF
| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-6G24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1085.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 31.50 |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle |
| Base | (2) standard ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Control Type | manual controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
