Royal Range Delux Series RDR-6G36 Gas Range 72-Inch Restaurant
Royal Range RDR-6G36 Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-6G36 is a 72-inch gas range designed for restaurant use. It features six 30,000 BTU lift-off top burners and a 36-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. This model includes two standard ovens and is constructed with a fully welded frame and 1,200°F mineral wool insulation for durability and efficiency. The range is equipped with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf.
Specifications
- Weight: 1230.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 310,000
- Open Burners: 6 at 30,000 BTU/hr each
- Griddle Burners: 3 at 20,000 BTU/hr each
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service establishments
- Preparing large volumes of food in catering operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 72", (6) 30,000 BTU lift off top burners, 36" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 310,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-6G36 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1230.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 31.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (6) open burners, (1) 36" griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (2) standard ovens |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
