Royal Range RR-2G12 Gas Range 24-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-2G12 Range, 24" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-2G12 is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 12" griddle with a 3/4" thick grill plate. The range is constructed with stainless steel on the front, sides, valve cover, and kickplate, and includes an 11" deep high shelf. It is equipped with a space saver oven and 12" x 12" cast iron grates.
Specifications
- Model: RR-2G12
- Weight: 420.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 56.50 x 32.00 in
- Total BTU: 107,000
- Gas Connection: 3/4" NPT on the right hand rear
Applications
- Cooking diverse meals in restaurant kitchens
- Grilling and frying in catering services
- Baking and roasting in commercial food establishments
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The first year covers parts and labor, and the second year covers parts only.
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 24", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 12" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, space saver oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 107,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-2G12 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 420.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 24.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 32.00 |
| Base | (1) space saver oven |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 12" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
