Royal Range RR-4G24 Gas Range 48-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-4G24 Range, 48" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-4G24 is a 48-inch gas range designed for restaurant use. It features four 30,000 BTU lift-off top burners and a 24-inch griddle with a 3/4-inch thick plate. The unit includes manual controls and two space saver ovens. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf, this range is built to accommodate the demands of a commercial kitchen.
Specifications
- Weight: 830.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 214,000
- Gas Type: Natural or LP
- Oven Burner BTU: 27,000 each
- Griddle Burner BTU: 20,000 each
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing meals in hotel kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year from the date of original installation.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 48", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, (2) space saver ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 214,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-4G24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 830.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 48.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 31.50 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (2) standard / space saver ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) open burners, (1) 24" griddle |
|
|
