Royal Range RR-4RG12-C Gas Range 36-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-4RG12-C Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-4RG12-C is a 36-inch gas range designed for restaurant use. It features four 30,000 BTU lift-off top burners and a 12-inch raised griddle with a 3/4-inch thick plate. The range includes manual controls and a convection oven, making it suitable for various cooking applications. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf, this range is built for durability and functionality in a commercial kitchen setting.
Specifications
- Weight: 730.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 40.50 in
- Total BTU: 170,000
- Gas Type: Natural or LP
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
- Oven Burner: 35,000 BTU/hr
- Open Burners: 4 at 30,000 BTU/hr each
- Griddle Burner: 1 at 20,000 BTU/hr
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and broiling in commercial food service operations
- Baking and roasting in convection ovens for catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 36", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 12" raised griddle, 3/4" thick plate, manual controls, convection oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 170,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-4RG12-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 730.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) convection oven |
| Top | (4) open burners, (1) 12" griddle/broiler |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
