Royal Range Electric Series RRE-2GT24 Electric Restaurant Range 36-Inch Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-2GT24 Range, 36" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-2GT24 is an electric restaurant range featuring a 36-inch width. It includes two 2.0 kW solid round 9" hotplates and a 24" griddle with a 3/4" thick plate. The range is equipped with thermostatic control and a standard oven with a 26-1/2" width, offering a 5-surface porcelain oven interior. The unit is constructed with stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, and high shelf, and stands on 6" legs with adjustable feet.
Specifications
- Weight: 630.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 32.00 in
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total KW: 15.8
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Preparing dishes in catering environments
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 36", (2) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (1) 26-1/2"W standard oven, 5-surface porcelain oven interior, (1) 5-position chrome rack guide, (1) chrome rack, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 15.8kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-2GT24 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 630.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 32.00 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Top | (2) hotplates / french plates, (1) 24" griddle with thermostat |
|
|
