Royal Range RR-4RG12 Gas Range 36-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-4RG12 Range, 36" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-4RG12 is a gas-operated restaurant range featuring a 36-inch width. It is equipped with four 30,000 BTU lift-off top burners and a 12-inch raised griddle. The range includes a standard oven and is constructed with stainless steel components for durability. The unit also features manual controls and 12" x 12" cast iron grates.
Specifications
- Weight: 655.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 56.50 x 31.50 in
- Total BTU: 175,000
- Gas Type: Natural or LP
- Oven Burner: 35,000 BTU/hr
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and broiling in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.
From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 36", (4) 30,000 BTU lift off top burners, (1) 12" raised griddle, 3/4" thick plate, manual controls, standard oven, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 175,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-4RG12 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 655.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 36.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 31.50 |
| Top | (4) open burners, (1) 12" griddle/broiler |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
