Royal Range Electric Series RRE-4GT36-C Electric Restaurant Range 60-Inch
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-4GT36-C Range, 60" Restaurant, Electric
The Royal Range RRE-4GT36-C is a 60-inch electric restaurant range designed for commercial kitchen use. It features four 2.0 kW solid round 9-inch hotplates with infinite controls, a 36-inch griddle with a 3/4-inch thick plate, and both a convection oven and a standard oven. The range is constructed with stainless steel on the front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, and high shelf. It is equipped with a 5-surface porcelain oven interior and includes two 5-position chrome rack guides and two chrome racks.
Specifications
- Weight: 1185.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 56.50 x 41.00 in
- Voltage: 208V / 240V
- Phase: 1 Phase / 3 Phase
- Total KW: 28.2
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering operations
- Baking and roasting in commercial food service settings
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty**From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 60", (4) 2.0 kW solid round 9" hotplates, infinite controls, (1) 36" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (1) convection oven and (1) standard oven, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guides, (2) chrome racks, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 28.2kW, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RRE-4GT36-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1185.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 41.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 41.00 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) standard oven, (1) convection oven |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (4) hotplates / french plates, (1) 36" griddle with thermostats |
|
|
