Serv-Ware EST4-1 Serving Counter Hot Food Electric
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Serv-Ware EST4-1 Electric Hot Food Serving Counter with Adjustable Temperature Control 4-Pan Capacity Stainless Steel Construction
Specifications
- Dimensions: 58.2" W x 29.5" D x 33.5" H
- Weight: 131 lbs
- Voltage: 115
- Amps: 17
- Watts: 2000
- Temperature Range: 120°F – 200°F
- Material: Stainless steel construction
Overview
The Serv-Ware EST4-1 is an electric steam table designed for holding pre-cooked foods at safe hot food holding temperatures. It features four open well bays that accommodate standard size pans, though pans are not included. The construction includes stainless steel heating elements, an under shelf, legs, and adjustable feet.
Each bay has independent infinite controls, and the unit comes with a removable cutting board. The steam table is equipped with a 6-foot cord for electrical connection.
From The Manufacturer
Serv-Ware - Electric Cooking - 4 Open Well Electric Steam Table - Dimensions: 58.2" W x 29.5" D x 33.5" H - Temperature Range: 120°F – 200°F - Amps: 17 - Voltage: 115 - Hz: 60 - Phase: 1 - Watts: 2000 - Materials: Stainless steel construction - Warranty: 1 Year - Parts; 90 Days - Parts & Labor| Brand | Serv-Ware |
| Brand: Serv-Ware |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | EST4-1 |
| Brand | Serv-Ware |
| Weight | 131.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 33.50 x 58.20 x 29.50 inches |
| Height | 33.50 |
| Width | 58.20 |
| Depth | 29.50 |
| Type | stationary |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Well Type | open well |
| Working Height | 33" |
| Base Finish | stainless steel |
| Design | open shelf base |
|
|
