Elite Series R72CT-72G Griddle 72-Inch Stainless Steel
Venancio USA R72CT-72G Griddle, Gas, Countertop
The Venancio USA R72CT-72G is a gas-powered, countertop griddle designed for commercial use. It features a 72-inch wide cooking surface made from a 1-inch thick smooth polished steel plate. The griddle is equipped with six manual control valves, each connected to an enameled steel burner placed every 12 inches. A standing pilot is present for each burner, and the unit includes a 1-gallon capacity stainless steel grease trough. The griddle is constructed with stainless steel front, sides, and splash guards, and is supported by a 14-gauge interlocking fully welded frame with 4-inch adjustable chrome steel legs.
Specifications
- Weight: 814.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 15.94 x 34.00 in
- BTU: 150,000
- Cooking Surface: 72"W x 24"D
- Gas Connection: 3/4" NPT rear
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering operations
- Grilling meats and vegetables in food trucks
- Cooking breakfast items in diners
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- Griddle
- gas
- countertop
- 72"W x 24"D cooking surface
- 1" thick smooth polished steel plate
- (6) manual control valves
- enameled steel burner every 12"
- (1) standing pilot per burner
- 1 gallon capacity stainless steel grease trough
- stainless steel front
- sides
- & splash guards
- cool to touch bull nose plate rail
- 14 gauge interlocking fully welded frame
- 4" adjustable chrome steel legs
- 150.000 BTU
- cULus
- UL EPH Classified (LP conversion kit included)
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R72CT-72G |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 814.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 15.94 x 72.00 x 34.00 inches |
| Height | 15.94 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 34.00 |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Controls | manual controls |
|
|
