4-Series Signature Server® 37023 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 37023 Serving Counter, Utility
The 4-Series Signature Server® Model 37023 is a utility serving counter designed for use in food service environments. It features a stainless steel top and an enclosed base, constructed with a unibody design for durability. The counter is mobile, equipped with swivel casters that include brakes for stability.
Specifications
- Weight: 395.00 lbs
- Dimensions: 74.00 x 34.00 x 28.00 in
- Top Material: 16-gauge 300 series stainless steel
- Base Material: 18-gauge 400 series stainless steel
- Maximum Load Capacity: 250 lbs
Applications
- Serving meals in cafeteria settings
- Displaying food items in buffet lines
- Transporting food items in catering operations
- Storing utensils and serving equipment in commercial kitchens
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® Utility Serving Counter
- 74"W x 28"D x 34"H
- 16/300 series stainless steel top with 1" turndown on all sides
- enclosed base
- 18/400 series stainless steel unibody construction
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 37023 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 395.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 34.00 x 74.00 x 28.00 inches |
| Height | 34.00 |
| Width | 74.00 |
| Depth | 28.00 |
| Working Height | 34" working height |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Type | solid top unit |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 73" - 78" wide (side - side) |
|
|
