4-Series Signature Server® 37025 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 37025 Serving Counter, Beverage
The 4-Series Signature Server® Model 37025 is a beverage counter designed for use in food service environments. It features a reinforced stainless steel unibody construction with a stainless steel top and an enclosed base. The unit includes a full-length louvered drip trough and is equipped with swivel casters for mobility.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 34.00 x 28.00 in
- Material: 18-gauge 300 series stainless steel top
- Base Material: 18-gauge 400 series stainless steel with black laminate
- Maximum Load Capacity: 250 LB (113.4 KG)
Applications
- Serving beverages in cafeteria settings
- Mobile beverage service in catering operations
- Displaying drinks in self-service areas
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® with Stainless Steel Countertops
- ADA Beverage Counter
- 46" x 28"D x 34"H
- modular
- enclosed base
- with full length drip trough
- stainless steel top
- NSF (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 37025 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 34.00 x 46.00 x 28.00 inches |
| Height | 34.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.00 |
| Top Construction | stainless steel |
| Base Construction | stainless steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Features | with full length drip trough |
| Base Finish | specify |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Working Height | 34" |
|
|
