2-Series Affordable Portable™ 387082 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 387082 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for food service environments. It features a black vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes three wells, each with a manual control for 700 watts of power. The unit is equipped with a buffet style breath guard and an enclosed base with a storage opening. It is mounted on four swivel casters, two of which are braked, for mobility.
Specifications
- Model: 387082
- Weight: 211.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 8.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
- Plug: NEMA 6-15P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing mobile hot food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387082 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 211.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | open cabinet base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
