2-Series Affordable Portable™ 38708464 Hot Food Station 120V Electric
Vollrath/Anvel 38708464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a stainless steel countertop. It is designed to maintain the temperature of hot food items using 120V, 525W exposed heating elements. The unit includes a buffet style breath guard and requires spillage pans, which are sold separately.
Specifications
- Weight: 211.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240V
- Amperage: 13 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 525W per well
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Holding prepared dishes in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watt well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 13 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38708464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 211.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
