2-Series Affordable Portable™ 387092 Hot Food Serving Counter 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel 387092 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter is designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features an enclosed base with sliding doors for storage. Each well is equipped with a 120V, 525W exposed heating element, and the unit includes a buffet style breath guard. The serving counter is mounted on four swivel casters, two of which are braked for stability.
Specifications
- Weight: 207.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 8.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387092 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 207.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
