2-Series Affordable Portable™ 38709464 Hot Food Station 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel 38709464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a buffet style breath guard with lights. It is equipped with three wells, each powered by a 120V, 525W exposed heating element. The unit includes an enclosed base with sliding doors for storage and is designed with manual control for each well.
Specifications
- Model: 38709464
- Weight: 308.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 13 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet-style settings
- Maintaining food warmth in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 700 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 13 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38709464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 308.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
