2-Series Affordable Portable™ 38709 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 38709 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Model 38709 is a hot food serving counter designed for use in food service environments. It features a construction of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and includes three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element. The unit is designed with a buffet style breath guard and an enclosed base with sliding doors for storage. It is equipped with manual control for each well and is mounted on four swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Weight: 258.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 13.1 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Storing and accessing prepared dishes in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 13.1 amps
- cord with NEMA 5-20P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38709 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
