2-Series Affordable Portable™ 3870946 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3870946 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a stainless steel countertop. It is designed with three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element. The unit includes a buffet style breath guard with lights and an enclosed base with sliding doors for storage. It is equipped with manual controls for each well and is mounted on four swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Model: 3870946
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 19.4 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet settings
- Maintaining food warmth in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 19.4 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3870946 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
