2-Series Affordable Portable™ 3872246W Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3872246W Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 3872246W, is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet style breath guard with integrated lighting (bulbs not included). The unit includes an open storage base and is built with a white vinyl-clad 20 gauge carbon steel base. It is equipped with four 4" swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Weight: 465.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: White vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Electrical: 120v/60/1-ph, 6.0 amps
- Plug Type: NEMA 5-15P
Applications
- Serving hot meals in buffet-style settings
- Storing and displaying food items in cafeterias
- Transporting food service equipment in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- open storage base
- white vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3872246W |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
|
|
