2-Series Affordable Portable 3872460W Serving Counter Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 3872460W Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service applications. It features a seamless 20/300 series stainless steel top and a buffet style breath guard with lights. The base is constructed from white vinyl-clad 20 gauge carbon steel and includes four swivel casters, two of which are braked. This unit is made to order and cannot be canceled or returned.
Specifications
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: White vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Electrical: 120v/60/1-ph, 8.0 amps
- Casters: 4" swivel casters, 2 braked
Applications
- Serving hot meals in buffet lines
- Displaying food items in cafeteria settings
- Organizing food service operations in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- solid base
- white vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3872460W |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Type | solid top unit |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
|
|
