2-Series Affordable Portable™ 38724A Serving Counter Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38724A Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38724A, is a utility station designed for food service applications. It features a seamless 20/300 series stainless steel top with a buffet style breath guard. The base is constructed from brushed aluminum vinyl-clad 20-gauge carbon steel, providing a sturdy foundation. The unit is equipped with four swivel casters, two of which are braked, allowing for mobility and stability.
Specifications
- Weight: 332.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
Applications
- Serving food in buffet-style settings
- Transporting meals in catering operations
- Displaying food items in cafeterias
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- solid base
- brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38724A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
|
|
