2-Series Affordable Portable™ R38734A Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R38734A Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38734A is a refrigerated cold food serving counter designed for efficient food service operations. It is constructed with a brushed aluminum wrapper and features a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard for food safety. The unit is equipped with an open storage base and is designed to hold three pans in a 6" deep stainless steel well.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Plug Type: NEMA 5-15P
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
Applications
- Displaying chilled food items in cafeteria settings
- Storing cold dishes in buffet lines
- Maintaining temperature of pre-prepared salads in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with brushed aluminum wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- open storage base
- 3-pan size
- 6" dp stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38734A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Cooling Type | refrigerated |
| Base Finish | brushed aluminum |
|
|
