2-Series Affordable Portable 38725A Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38725A Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service operations. It is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet-style breath guard. The unit includes an open storage base and is built with a brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base. It is equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked, for mobility.
Specifications
- Weight: 332.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Serving meals in buffet-style restaurant settings
- Storing and displaying food items in catering events
- Providing a mobile serving station in hotel banquet halls
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- open storage base
- brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38725A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Type | solid top unit |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Top Construction | stainless steel top |
|
|
