2-Series Affordable Portable™ 38727464 Hot Food Serving Counter 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel 38727464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter is constructed of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a stainless steel countertop. It features three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element and an infinite control rotary knob for manual control. The unit is designed with a buffet style breath guard and includes an 8 ft. cord with plug.
Specifications
- Weight: 292.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 525W per well
- Casters: Two locking casters
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet settings
- Serving hot meals in cafeteria environments
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- manual control for each 700 watt well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 125/250v/60/1-ph
- 20 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38727464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 292.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
|
|
