2-Series Affordable Portable 387282 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 387282 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. It is constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a buffet style breath guard. This model includes three wells, each equipped with a 120V, 525W exposed heating element, and is insulated with high-density glass fiber. The unit also includes an enclosed base with a storage opening and is equipped with a manual control for each well.
Specifications
- Weight: 211.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 8.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 120V, 525W per well
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in cafeteria settings
- Maintaining food warmth in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watts well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387282 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 211.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Design | open cabinet base |
|
|
