2-Series Affordable Portable™ 38731 Hot Food Station Compact Design
Vollrath/Anvel 38731 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for maintaining the temperature of prepared meals. It is constructed with a granite vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard. The unit includes four wells, each with a manual control for its 525-watt heating element. This model is equipped with an enclosed base that provides a storage opening.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Weight: 330.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 17.5 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
- Plug Type: NEMA 5-30P
Applications
- Maintaining serving temperature of meals in buffet lines
- Providing hot food service in catering events
- Storing and serving hot dishes in cafeterias
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 525 watts well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 17.5 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38731 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 330.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
