2-Series Affordable Portable 3873660 Serving Counter with Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 3873660 Serving Counter, Cold Food
This serving counter is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit features a foamed-in-place polyurethane foam insulation and includes a buffet style acrylic breath guard with three lights. It is equipped with locking casters for mobility.
Specifications
- Model: 3873660
- Weight: 373.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 8 amps
- Material: 20-gauge carbon steel and stainless steel
- Drain Size: 1 inch
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving chilled food items in cafeterias
- Holding cold salads and desserts in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- granite finish solid base
- cord & 5-15P
- 8amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3873660 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 373.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Finish | granite |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Top Construction | stainless steel top |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
