2-Series Affordable Portable 38737 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38737 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38737, is a non-refrigerated cold food station designed for food service environments. It is constructed with a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface and features a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel body. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with an open storage base.
Specifications
- Model: 38737
- Weight: 332.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel, 300 series stainless steel
- Includes 1" drain for easy clean-up
- Locking casters for mobility
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving pre-prepared cold meals in cafeteria lines
- Holding cold food items in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- granite finish open storage base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38737 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Base Finish | granite |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Base Design | open rear |
|
|
