2-Series Affordable Portable 38768464 Serving Counter Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 38768464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for use in food service environments. It features a three-well configuration with manual controls for each 700-watt well. The unit is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes a buffet-style breath guard with lights. The enclosed base provides a storage opening for convenience.
Specifications
- Model: 38768464
- Weight: 211.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 13 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
- Plug: NEMA 14-20P
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet-style dining settings
- Providing hot meal options in cafeteria environments
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- manual control for each 700 watt well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 13 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38768464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 211.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
