2-Series Affordable Portable™ 387692 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 387692 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station model 387692 is a serving counter designed for maintaining hot food at serving temperatures. Constructed of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features three wells each with a 525W exposed heating element. The unit includes a buffet style breath guard and an enclosed base with sliding doors for storage. It is equipped with an 8 ft. cord and plug, and operates on 208-240V.
Specifications
- Weight: 207.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Voltage: 208-240V
- Wattage per well: 525W
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Storing and displaying hot dishes in catering events
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387692 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 207.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
