2-Series Affordable Portable™ 38769464 Hot Food Serving Counter with 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel 38769464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter is designed for holding and serving hot food items. It is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard with lights. The unit includes three wells, each with manual control for 700 watts, and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Weight: 207.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 13 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot dishes in buffet-style dining settings
- Maintaining food warmth in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 700 watts well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 13 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38769464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 207.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
