2-Series Affordable Portable 3877446 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3877446 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 3877446, is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit is equipped with a 6-inch deep stainless well and a 1-inch drain for easy cleanup. It includes a buffet-style acrylic breath guard with 12-inch clearance and three lights (bulbs not included).
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
Applications
- Serving cold dishes in buffet-style restaurants
- Displaying chilled food items in catering events
- Providing cold food storage in school cafeterias
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- cherry woodgrain finish open storage base
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3877446 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Cooling Type | ice cooled |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | wood |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | open rear |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
|
|
