2-Series Affordable Portable™ 38775 Serving Counter Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38775 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Model 38775 is a non-refrigerated serving counter designed for cold food applications. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and features a cherry woodgrain finish storage base with sliding doors. It is equipped with locking casters for mobility and a 1" drain for easy clean-up.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
- Drain size: 1" (2.54 cm)
- Includes buffet style acrylic breath guard
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving chilled salads in cafeteria lines
- Holding cold appetizers in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- cherry woodgrain finish storage base with sliding doors
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38775 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Cooling Type | ice cooled |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
|
|
