2-Series Affordable Portable 3877546 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3877546 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for versatile food service applications. It features a 46-inch wide, 39.5-inch deep, and 35-inch high structure, constructed with a 6-inch deep stainless steel well and a 1-inch drain for easy cleanup. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with a cherry woodgrain finish storage base with sliding doors.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel with vinyl-clad finish
- Electrical: 120v/60/1-ph, 6 amps
- Includes: Buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- Casters: (4) locking
Applications
- Serving cold dishes in buffet-style restaurant settings
- Displaying chilled salads and desserts in catering events
- Organizing cold food items in hotel breakfast bars
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- cherry woodgrain finish storage base with sliding doors
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3877546 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Cooling Type | ice cooled |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (3) pan |
|
|
