2-Series Affordable Portable™ 38926 Serving Counter Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38926 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service environments. It features a seamless top made of 20/300 series stainless steel and includes a buffet style breath guard. The base is constructed from walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel, providing a solid foundation. The unit is equipped with four swivel casters, two of which are braked for stability.
Specifications
- Model: 38926
- Weight: 168.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
Applications
- Serving prepared meals in buffet settings
- Displaying food items in cafeteria lines
- Organizing food service operations in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- solid base
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38926 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 168.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
|
|
