2-Series Affordable Portable 3892646 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3892646 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for use in food service environments. It features a seamless 20/300 series stainless steel top and a buffet style breath guard with integrated lighting. The base is constructed from walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel, and the unit is equipped with four swivel casters, two of which are braked for stability. This serving counter is made to order and cannot be canceled or returned.
Specifications
- Weight: 266.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Voltage: 120V
- Amperage: 6.0 amps
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Serving hot meals in buffet lines
- Displaying food items in cafeteria settings
- Transporting food service equipment in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- solid base
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-20P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3892646 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 266.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Working Height | 35" working height |
| Top Construction | stainless steel top |
| Type | solid top unit |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
|
|
