2-Series Affordable Portable 3892746 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3892746 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service applications. It is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet-style breath guard with integrated lighting. The base is made of walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel, providing durability and stability. The unit includes an open storage base and is equipped with four swivel casters, two of which are braked for secure positioning.
Specifications
- Model: 3892746
- Weight: 276.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6.0 amps
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Serving prepared meals in buffet settings
- Displaying food items in cafeteria lines
- Providing storage and serving space in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- open storage base
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3892746 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 276.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
|
|
