2-Series Affordable Portable™ 38928 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38928 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20/300 series stainless steel work surface. It features a buffet style acrylic breath guard and a storage base with sliding doors. The unit is equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked, allowing for easy mobility. This serving counter is designed for use in food service environments and is NSF certified.
Specifications
- Model: 38928
- Weight: 170.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Serving food in buffet-style settings in cafeterias
- Displaying prepared dishes in catering events
- Storing and organizing food items in restaurant kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- storage base with sliding doors
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38928 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 170.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
|
|
