2-Series Affordable Portable™ 3893160 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3893160 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a utility station designed for food service applications. It features a seamless stainless steel top and a buffet style breath guard with lights. The unit is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad carbon steel base and includes an open storage base. It is equipped with swivel casters for mobility and operates on a 120V electrical supply.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 inches
- Weight: 300.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Electrical: 120V/60/1-ph, 8.0 amps
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Serving hot meals in buffet-style restaurants
- Displaying food items in cafeteria settings
- Providing mobile serving solutions in catering events
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- open storage base
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3893160 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 300.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
|
|
