2-Series Affordable Portable™ 38932 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel 38932 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38932, is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet style breath guard. It includes a storage base with sliding doors and is made with a walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base. This serving counter is equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Weight: 203.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Serving meals in buffet-style settings
- Storing and displaying food items in cafeterias
- Utilized in catering events for food presentation
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- storage base with sliding doors
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38932 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 203.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
|
|
