2-Series Affordable Portable 3893260 Serving Counter Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 3893260 Serving Counter, Utility
This serving counter is part of the 2-Series Affordable Portable™ Utility Stations. It is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and a walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base. The unit features a buffet style breath guard with lights, a storage base with sliding doors, and is equipped with locking casters for mobility. It is designed for use in food service settings.
Specifications
- Weight: 323.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Voltage: 120V
- Amperage: 8.0 amps
Applications
- Serving hot meals in buffet lines
- Displaying food items in cafeteria settings
- Storing and organizing food service supplies
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- storage base with sliding doors
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3893260 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 323.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
|
|
